Jeśli jeszcze nic o tym nie słyszałeś, tytuł tego artykułu może wydać Ci się dziwny.
W rzeczywistości pewna użytkowniczka robiła zakupy na Shein i pojawiło się ostrzeżenie, że produkt, który chciała kupić, może powodować raka.
Jak można się było spodziewać, wśród stałych użytkowników i tych, którzy zamierzali dokonać pierwszego zakupu na platformie, wybuchła panika.
W tym artykule przeanalizujemy to ostrzeżenie i powiemy Ci, czy produkty Shein są rzeczywiście szkodliwe.
Dlaczego pojawia się ostrzeżenie o rakotwórczości?
Ostrzeżenie o rakotwórczym produkcie, które otrzymał użytkownik, brzmiało następująco:
Należy wiedzieć, że przepisy dotyczące substancji chemicznych różnią się w poszczególnych krajach, a nawet w Stanach Zjednoczonych istnieją rozbieżności między przepisami obowiązującymi w poszczególnych stanach.
Użytkownik, który otrzymał powiadomienie, jest mieszkańcem stanu Kalifornia, gdzie obowiązuje prawo uchwalone w 1986 r. (California Proposition 65), w którym wymieniono ponad 900 substancji chemicznych mogących zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
Z jednej strony prawo to cieszy się poparciem, ponieważ chroni zbiorniki wodne przed zanieczyszczającymi substancjami chemicznymi i zachęca firmy do stosowania bezpieczniejszych odczynników.
Z drugiej jednak strony ma ona swoich krytyków, ponieważ prawie wszystkie produkty (nawet na terenie Disneyland Resort) wykorzystują substancje, które wymagałyby ostrzeżenia o tej okoliczności.
Dlatego, jak pewnie zauważyliście, ostrzeżenie to pojawiło się u tej użytkowniczki ze względu na obowiązujące przepisy w jej miejscu zamieszkania.
Kosmetyki Shein: rakotwórcze czy nie?
Firma Shein angażuje się w ochronę życia na naszej planecie i stara się unikać testowania swoich produktów na zwierzętach. Mimo to niektóre kosmetyki nadal zawierają substancje znajdujące się na liście „mogących zwiększać ryzyko zachorowania na raka”.
Lista ta jest aktualizowana co roku i zawiera ponad 900 składników chemicznych, dlatego firma Shein wprowadza na rynek niektóre produkty zawierające takie substancje.
Obecność którejkolwiek z tych substancji w kosmetykach nie oznacza, że są one rakotwórcze; prestiżowe marki również stosują je w swoich kosmetykach i zgodnie z prawem kalifornijskim muszą o tym ostrzegać.
Mimo to regulacje prawne dotyczące przemysłu kosmetycznego są bardzo ważne, ponieważ należy monitorować działanie produktów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Zwrócono na to uwagę, gdy wyszła na jaw wysoka zawartość ołowiu w niektórych szminkach.
Składniki wszystkich produktów kosmetycznych sprzedawanych na Shein można znaleźć w ich opisach. Jeśli poszukasz w Internecie, dowiesz się, których produktów najlepiej unikać.
Czy przemysł tekstylny powoduje raka?
Wszystkie marki z branży tekstylnej „fast fashion” wprowadzają na rynek odzież, która została zaimpregnowana różnymi środkami chemicznymi w różnych celach, np. aby ją zabarwić lub uelastycznić.
Stosowanie tych środków chemicznych jest jednym z czynników, które umożliwiają produkcję odzieży na dużą skalę i sprzedaż po przystępnych cenach, gdyż w przeciwnym razie trzeba by stosować bardzo drogie i bardziej skomplikowane metody.
W żadnym kraju na świecie nie ma przepisów określających ilość substancji chemicznych, na których działanie narażona jest odzież, ani etykiet ostrzegających o zagrożeniach związanych z poszczególnymi substancjami chemicznymi.
Jeśli chcesz uniknąć ubrań, które były narażone na działanie wielu substancji chemicznych, unikaj kupowania ubrań wykonanych z materiałów wymagających obróbki, takich jak plastik, metal czy skóra. Zamiast tego kupuj ubrania wykonane z naturalnych tkanin.
Postępy w przemyśle tekstylnym „szybkiej mody
W ostatnich latach zaczęto wprowadzać zmiany w modelu, w którym uznane marki „szybkiej mody” (takie jak Zara) nie używają już do produkcji swoich ubrań substancji chemicznych wymienionych w ustawodawstwie kalifornijskim, choć nie informują o tym na swoich metkach.
Jeśli użytkownicy zaczną wymagać od marek, by wskazywały, na jakie substancje chemiczne narażona była odzież, muszą to zrobić, by zapewnić sobie klientelę.
Odzież Shein: rakotwórcza czy nie?
Jak już powiedzieliśmy, z powodu braku regulacji prawnych trudno jest stwierdzić, na jakie substancje chemiczne narażona była nasza odzież i w jakiej ilości, dlatego nie możemy też stwierdzić, czy zawiera ona substancje rakotwórcze, czy nie.
W międzyczasie możemy zmniejszyć ryzyko, kupując odzież wykonaną z naturalnych tkanin i starając się unikać tkanin syntetycznych lub zawierających dużą ilość barwników.
Aby dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonana jest odzież Shein i jaki jest jej skład, należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o produkcie:
Zaangażowanie społeczne firmy Shein
Jak już wspomnieliśmy, Shein stara się stać marką bardziej przyjazną środowisku, idąc za przykładem Chin, które w odpowiedzi na protesty ludzi z całego świata zaczęły intensyfikować swoje działania przeciwko zmianom klimatycznym.
Aby bardziej zaangażować się w sprawy społeczne, Shein koncentruje się na stosowaniu lepszych surowców i materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska, zaprzestaniu używania tkanin pochodzenia zwierzęcego oraz, jak już wspomnieliśmy, zaprzestaniu testów na zwierzętach. Pod tym linkiem można znaleźć informacje o zrównoważonych praktykach firmy Shein na rzecz zdrowszej planety.
Podsumowując, zalecamy, aby podczas zakupów w Shein lub innych sklepach sprawdzać skład i składniki produktów, które zamierzacie kupić.
Zbadajcie składniki, aby mieć wszystkie niezbędne informacje przy podejmowaniu decyzji o zakupie.